Dobrý den, jmenuji se Tereza Pallová, focení se věnuji již přes 13 let. Konkrétně svatbám se věnuji desátým rokem a mám jich za sebou více než 200. V roce 2023 budeme na svatby jezdit dva. Já a druhý fotograf, díky kterému budete mít ještě více fotek a více momentek. Jeho služby jsou již zahrnuty v ceně focení.

V roce 2017 jsem byla přijata do ISPWP, mezinárodní asociace svatebních fotografů, což byl takový můj první milník v kariéře svatebního fotografa. Druhým milníkem byla svatba na Santorini. Hrozně ráda cestuji a poznávám nová místa, takže pokud máte svatbu kdekoli v ČR, nedělá mi to žádný problém, naopak budu nadšená!

Na téhle stránce bych se s vámi chtěla podělit o všeobecné tipy na svatbu. Jak fotografické,tak koordinační a také vám přiblížím jak pracuji.


JAK TO VŠECHNO ZAČNE

Před tím, než si mně závazně rezervujete si můžeme dát osobní schůzku. Myslím, že nám všem záleží, abychom si padli do noty, měli stejný pohled na fotky a podobný vkus. Pokud si budeme rozumět a vy budete mít pocit, že jsem ta pravá, pošlu vám rezervační smlouvu, na základě které se posílá záloha. Pak už jsem jen vaše! ♥


HARMONOGRAM


Dům, dítě a svatba jsou tři nejdůležitější životní projekty. Jak jsem již psala, svateb už jsem zažila požehnaně. Ráda bych vám dala rady a tipy, které udělají vaši svatbu dokonalou. Vždycky je mi totiž líto, když nastane nějaká situace, na kterou jsem mohla novomanžele upozornit. Už tři roky se dělám na svatbách poznámky a potom tyhle zkušenosti předávám dál.

MÍSTO

Čím dál více se budují svatební lokace, kde najdete vše na jednom místě. Ubytování, obřad i hostinu. Taková místa jsou samozřejmě nejlepší volbou. Pokud to máte jinak, zkuste přejíždění hostů jakkoli zjednodušit nebo urychlit.

Z pohledu fotografa chci aby jste věděli jednu důležitou věc. Fotky dělá místo, světlo a lidi.

OBŘAD

Z pohledu světla je nejhorší obřad venku, na ostrém slunci v pravé poledne. Slunce je přímo nad námi, dělá nám v obličeji nelichotivé stíny. Samozřejmě málo kdy si můžete vybrat v kolik chcete mít obřad, ale pokud to jde, zkuste jej orientovat na co nejpozději. I pokud máte obřad v kostele nebo uzavřeném, zastřešeném prostoru, pro hosty a pro svatební atmosféru je mnohem lepší, když program ocípá a nejsou v tom dni dlouhé prodlevy. Jakmile se vám atmosféra unudí je hodně těžké ji rozhýbat. A to přesně dělají třeba dvouhodinové prodlevy v programu. Takže obřad ve dvě, ve tři je super volba.

Nezapomeňte na vodu pro svatebčany a pokud je obřad venku tak za mě vypadají dobře, když hosté drží sklenky se šampaňským. Udělá to i takovou uvolněnější atmosféru.

FOCENÍ SKUPINEK

Já všem říkám, že na focení skupinek se domluvíme až po obřadě a gratulacích. Třeba jen kvůli počasí, může být strašné vedro, nebo zima, můžete být už unavení z gratulací, nebude se stíhat. Fotky s družičkami a vůbec skupinky dělám raději až odpoledne. Všichni už jsou uvolnění a je super světlo.

HUDBA

DJe si vybírejte opravdu dobře. Bohužel už jsem mnohokrát zažila špatného DJe a uvědomila jsem si jak je hudba důležitá složka atmosféry svatby. Pokud bude DJ už od oběda pouštět Kabáty, nejspíš si všichni půjdou povídat mimo hlavní sál. DJ by měl sám vycítit jakou hudbu má v určitou část dne pouštět. Pokud nemůžete nikoho ověřeného sehnat, raději si do repráku pusťte spotify, dejte ho do tabletu, ať si tam večer každý může pustit co chce. Na spotify je spousta super playlistů ke svatebnímu obědu, na mezičas i na party.

Stejně tak se často zapomíná na hudební podkres u oběda. Cinkání příborů vám svatební atmosféru neudělá.

DĚTI

Děti na svatbě jsou z pohledu fotografa super. Doporučuji zařídit animátorku, která se o děti postará. Rodiče jsou potom jak vystřelení praku, uvidíte. Zase ale počítejte, že rodiče s dětmi půjdou brzo spát a dejte pozor ať vaše svatba nevypadá jak dětská párty. Nebojte se do pozvánky napsat, že si děti na svatbě nepřejete. Je to vaše svatba, váš velký den a vaše peníze.

PROSLOVY

Proslovy nejsou nutnost. Ovšem po tatíncích ani svědcích nechtějte na krev proslov, pokud neumí zaujmout, nemají smysl pro humor nebo od nich dokonce očekáváte trapas. Sami jsou z toho od rána chudáci nervózní. Raději vy sami zacinkejte na skleničku, poděkujte hostům že přišli a řekněte jim co je dnes čeká. Je hezké, když zajdete za každým stolem, nebo skupinkou zvlášť, prohodíte pár slov a ťuknete si s nimi.

SVĚDCI A DRUŽIČKY

Na každé svatbě je úkol svědků jiný. Pokud nemáte agenturu, která vám svatbu pomáhá zkoordinovat je dobré zaúkolovat tím družičky. Družičky se mohou starat o organizaci dne a spokojenost hostů. Svědci zase řeší dodavatele a program na večer. Mohou mít nachystané večerní hry. Taková věčná klasika, která všechny pobaví jsou boty nebo rok s novomanželi. Zapojí se celá společnost a rozproudí se zábava. Naopak takový zabiják atmosféry je hra Hej kočí a tombola. To jsou hry, které trvají hrozně dlouho, buď se hrají až hodně pozdě večer, nebo pokud je dobrá zábava, nehrají se vůbec.

OBĚD

K české svatbě patří svíčková. Mějte ale na vědomí, že v horkých letních dnech může hosty uspat. Sice se na ni všichni těší, ale už nemyslí na kóma které následuje po čtyřech knedlících a kotli smetany. Potom je dobré nakrojit dort s kávou, rychlý cukry, ať vám hosté úplně neusnou.

Organizační tým se nebojte usadit do jiné místnosti, mimo centrum dění. My máme uši na stopkách a budeme rádi být chvíli mimo lidi.


PŘEDSVATEBNÍ FOCENÍ

Předsvatební focení není podmínkou, jen jsem chtěla abychom se navzájem otrkali, vy zjistíte jak pracuji, dám vám nějaké pózovací tipy a v den D už to pro vás nebude takový stres. Fotit můžeme na vašem oblíbeném místě, nebo oblíbené činnosti.

 


SVATBA


RÁNO

Ráda jsem na svatbě mezi prvními, postupně se se všemi seznámím, porozumím rodinným vztahům, naladím se na vaši energii a hosté si na mě snadněji zvyknou. Takže můj čas příjezdu je defakto stejný jako příjezd vizážistky.

11_1

Fotky líčení nevěsty se většinou dělají až na konec make-upu a pokud je místo chystání nevyhovující kvůli světlu nebo pozadí, můžeme se na pět minut přesunout někam jinam. Na fotce níže dělá vizážistka nevěstě celý makeup venku. Bylo teplé léto a uvnvitř bylo málo prostoru a tma, tak jsme se rozhodli chystání udělat venku.

1

Ráda Vám pomůžu zapnout šaty, pokud je málo ruk a znalostí. Ráda bych, aby jste mne brali spíš jako vaši kamarádku, než někoho cizího. Klidně si řekněte o radu nebo pomoc.

 

OBŘAD

Musím říct, že i po tolika svatbách jsem před obřadem stále nervózní. Bojím se, že nestihnu důležité okamžiky, nebo že mi selže technika. Ale jsem si jistá, že je to jen zdravá nervozita. Ukamžiky mám zmáklý a foťáky nosím na obřad dva. Takže no stress! 🙂

40

Nebojte se brečet, mít záchvat smíchu, být spontální,…. to je na tom totiž to nejkrásnější! ♥

45

Kašlete na křivé zuby, podbradky, červené oči, s odstupem času oceníte spíše to, co na vás z fotky vyzařuje, než na to jaké máte nedostatky. Tím vůbec nenarážím na tyhle dva! 😀

46

Na krásný a fotogenický první polibek i na nandávání prstýnků vás ještě vyškolím…

14064143_502925306571531_483199190649895837_n

SKUPINOVÉ FOCENÍ

Po obřadě a gratulacích následuje společné a skupinkové focení. Na to vás poprosím být trochu připraveni v tom smyslu, aby jste věděli kdo se s kým bude fotit. Já do rozložení skupinových fotek nerada zasahuji a nerada vykřikuji jména, protože do rodinných vztahů nevidím. Nejlepší je mít po ruce třeba družičku, se zvučným hlasem, se seznamem focených skupinek.

157-623x415

Pokud je horko, doporučuji focení přátel večer, až po sklence vína. Je pak větší sranda, lepší světlo a je příjemněji.

143

ARANŽOVANÉ FOCENÍ

Každý pár má jiné preference na aranžované fotky. Někdo jich chce mít na památku 50, někomu stačí 5 hezkých portrétů. Je potřeba si říct kolik času z vašeho dne jste ochotni se tomuto focení věnovat. Focení v harmonogramu orientujte až na večer, zhruba hodinu před západem slunce. Focení hned po obřadu je už přežitek. Pokud svítí sluníčko, což v hlavní svatební sezóně svítí ze 70% dní, je kolem té jedné/druhé hodiny nejhorší světlo. Po obědě většinou vyrazím na průzkum míst, kde by se dalo fotit.

DSC_1595-623x415

Úplně nejlepší možnost ale je, tyto fotky udělat buď den předem, den poté, nebo třeba s odstupem týdne. V zahraničí je tento postup už celkem zažitý. Vy se pak můžete celý den v klidu věnovat hostům a den si užijete na maximum. Navíc vím, že je to většinou dost uspěchané a vy budete furt zjišťovat kolik je hodin a že bychom se měli vrátit.

2

SVATEBNÍ REPORTÁŽ

Samozřejmostí je focení momentek. Jsem typ fotografa, který do zábavy hostů nijak nezasahuje. Ráda jsem spíše v pozadí a fotím zábavu, taková jaká je.

32

Na focení nepoužívám blesk, proto vás chci poprosit, aby se všechny tradice a celý harmonogram vlezl ještě do denního světla.

180-623x415

Do kdy se mnou počítat? Na svatbách bývám většinou 10 hodin, záleží v kolik začíná obřad. Většinou odjíždím po prvním tanci nebo prskavkách. Prskavky je také super zorganizovat ještě za šera. Technika je sice pokročilá, ale za úplné tmy to úplně nejde.

Samozřejmě není problém zůstat o hodinu déle, pokud máte zajímavý program a je co fotit. Promítání, tombolu a různé hry zkuste v harmonogramu přesunout až když bude tma, to jsou věci které už nejsou fotogenické a nedokumentují se.

81-1

A CO DÁL?

Fotky dodávám do 14 dní od svatby, ráda je upravuji dokud jsou ještě horké a mám na ně živé vzpomínky. Svatební reportáž vám nahraji do online alba, aby jste to mohli sdílet s přáteli a rodinou. Také dostanete vytištěné fotky v krásné krabičce spolu s flash diskem, kde najdete upravené i neupravené fotky.

Platíte po předání fotek v elektronické podobě.